چگونه لکه چمن از روی لباس را پاک کنم؟

لکه چمن روی لباس

چگونه لکه چمن از روی لباس را پاک کنم؟

همه ما برای یک‌ بار هم که شده به دنبال راهی بودیم تا لکه چمن روی لباس را پاک کنیم. این مشکل معمولا برای ورزشکارانیست که در فضای باز یا در چمن (طبیعی یا مصنوعی) تمرین می‌کنند. لکه چمن جزو آن دسته از آلودگی‌هایی است که یا به سختی پاک می‌شود یا برای همیشه روی لباس‌تان باقی می‌ماند.
تاکنون از بین بردن لکه‌های روی لباس ورزشی را با هم بررسی کردیم اما اینبار به سراغ یک لکه پر دردسر رفتیم. تنها دو دقیقه از وقتتان را در اختیار ما قرار بدهید تا راه حل پاک کردن لکه چمن از روی لباس را کامل برای‌تان شرح دهیم.

لکه چمن روی لباس

لکه پردردسر

پیشگیری بهتر از درمان است! بله درسته. این جمله معروف فقط برای بیماری‌ها نیست. لکه چمن جزو پر دردسرترین آلودگی‌هاییست که به آسانی از بین نمی‌رود و یا ممکنه برای همیشه بر روی لباس‌تان باقی بماند. پس بهترین راه این است که تا حد امکان از آن دوری کنید.
چرا لکه پردردسر؟ چون پروتئین‌ها و کلروفیل‌ها، مواد تشکیل دهنده آن‌‌ها است. کلروفیل یا سبزینه گیاه، لباس‌ها را به خوبی رنگ می‌کند، به همین علت از بین بردن آن، کار دشواریست.
فوتبالیست‌هایی که روی چمن طبیعی یا مصنوعی تمرین می‌کنند، همیشه با این مشکل روبرو هستند؛ اما نگران نباشید! با توجه به نکات زیر به راحتی می‌توانید این آلودگی را از روی لباس خود بردارید.

نباید لکه چمن کهنه شود!

برای از بین بردن هرگونه لکه‌ای نباید زمان زیادی از آن بگذرد؛ به اصطلاح نباید لکه کهنه شود. در همان ساعات اولیه که لباس کثیف شد؛ حتما با رعایت نکات شستشو، نسبت به از بین بردن لکه اقدام کنید. چرا که کلروفیل یا سبزینه گیاه زمان کمتری برای رنگ کردن لباس دارد و در مقابل شانس شما برای از بین بردن لکه چمن بیشتر می‌شود. پس در اسرع وقت شروع به تمیز کردن پیراهن‌تان کنید.

لکه چمن روی لباس

نحوه پاک کردن لکه چمن از روی لباس

ابتدا باید راهنمای شستشوی لباس فوتبالی خود را مطالعه کنید. داخل یقه یا درز داخلی همه لباس‌ها برچسب راهنمای شستشو وجود دارد. داخل این برچسب، جنس پارچه، دمای مورد نیاز برای شستشو، ماده مجاز شوینده و قابلیت شستشو در ماشین لباسشویی را یادآوری کرده است.
اگر لکه چمن کهنه شده بود، حتما به خشکشویی ببرید تا افراد متخصص بدون هیچ آسیبی، لکه را پاک کنند. درصورتی که لکه تازه بود می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

روش اول:

1. ابتدا با مقداری مایع لباسشویی (نوع مایع اهمیتی ندارد) لکه را تمیز کنید. آنزیم‌های مایع شوینده باعث شکستن پروتئین‌های درون لکه چمن می‌شود.
2. لباس را با آب ولرم ( نه آب سرد و نه آب داغ) آبکشی کنید.

توجه: اگر لباس فوتبالی دارید حتما قبل از آب کشی لباس رو برعکس کنید تا به لوگوی ژلاتینی، اسپانسر و چاپ اسم و شماره آن آسیبی وارد نشود. اگر به هر دلیلی به اسپانسر آسیبی وارد شد حتما مقاله ” اسپانسر روی کیت باشگاهی ام کنده شده، چیکار کنم؟” را مطالعه کنید.

3. اگر لکه با مایع شوینده از بین نرفت آنگاه به مدت یک ساعت محل لکه را درون مقداری آب ولرم همراه با سفید کننده پارچه بگذارید.
توجه: از سفید کننده کلر به هیچ وجه استفاده نکنید.
4. بعد از یک ساعت دوباره لباس را آبکشی کنید. این کار را تا زمانی که لکه از بین برود، تکرار کنید.
5. در انتها اجازه دهید لباس با دمای محیط خشک شود تا مطمئن شوید لکه پاک شده است. حرارت بالا باعث ماندگاری لکه می‌شود.

روش دوم:

1. بر روی یک اسفنج ایزوپروپیل الکل بریزید و بر روی محل لکه به آرامی بکشید.
2. توجه: قبل از انجام این روش حتما مقداری ایزوپروپیل الکل را روی لبه پارچه که دیده می‌شود، امتحان کنید. چون این ماده رنگ پارچه را از بین می‌برد. اگر رنگ محل تست شده را از بین نبرد، آنگاه با خیال راحت می‌توانید لکه چمن روی لباس را از بین ببرید.
3. بعد از هر بار اسفنج کشیدن، با یک حوله تمیز روی آن بکشید. این کار را تا زمانی که لکه از بین برود تکرار کنید.
4. در انتهای کار لباس را آب کشی کنید و اجازه دهید با دمای محیط خشک شود تا مطمئن شوید لکه پاک شود. حرارت بالا باعث ماندگاری لکه می‌شود.

لکه چمن روی لباس

نکته مهم
تمامی لباس‌های فوتبالی از جنس پلی استر هستند. قبل از استفاده از هر ماده شوینده‌ای ابتدا پشت آن را مطالعه کنید و اگر آسیبی به پارچه پلی استر نمی‌زند، آنگاه مجاز به استفاده از آن هستید.

روش سوم

1. یک واحد مایع ظرفشویی یا مایع لباسشویی همراه با سه واحد سرکه سفید را باهم مخلوط کنید.
2. محل لکه را به مدت 30 دقیقه درون این محلول قرار دهید.
3. بعد از 30 دقیقه محل لک را با دست و به آرامی چنگ بزنید.
توجه: بجای چنگ زدن می‌توانید از مسواک برای پاک کردن لکه چمن استفاده کنید.
4. لباس را آبکشی کرده و با آب ولرم بشویید.
5. اجازه دهید لباس در هوای محیط خشک شود تا مطمئن شوید لکه چمن روی لباس از بین رفته است.

تمامی روش‌هایی که در بالا ذکر کردیم برای زمانیست که لکه کهنه نشده باشد. در صورتی که لکه چمن روی لباس قدیمی باشد، حتما باید توسط خشکشویی تمیز شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفده − دوازده =