چگونه لکه‌های روی لباس ورزشی را پاک کنیم؟

لکه‌های روی لباس ورزشی

چگونه لکه‌های روی لباس ورزشی را پاک کنیم؟

کسانی که اطلاعات کافی درباره از بین بردن لکه‌ها دارند، یک گام جلوتر از بقیه افرادی هستند که اطلاعات کافی در این زمینه ندارند. اما نگران نباشید، ما امروز قصد داریم راه کار‌های از بین بردن لکه‌های روی لباس ورزشی را به طور کامل برایتان شرح دهیم.

جنس لباس‌های ورزشی از چیست؟

لباس‌های ورزشی باید به گونه‌ای باشند که ورزشکار بتواند در آن احساس راحتی کند و نیز جنس و کیفیت بالایی داشته باشد، تا با هربار شستشو به حالت اولیه خود برگردد. اگر لباس ورزشی تان بعد از هربار شستشو شل و آویزان می‌شود، شک نکنید که جنس و کیفیت پایینی دارد. اکثر لباس‌های ورزشی که کیفیت بالایی دارند، از جنس الیاف مصنوعی یا پلی استر هستند. این الیاف‌ها دارای بافت صاف و یکدستی هستند که پارچه‌ی منسجم و خنکی دارند. بنابراین، چگونگی از بین بردن لکه‌های روی لباس ورزشی متفاوت است. به همین خاطر لباس‌های ورزشی را نمی‌توان مانند بقیه لباس‌ها شست. برای شستن لباس‌های ورزشی باید ابتدا باید آن‌ها را برعکس کرد و با آب سرد شست، برای دریافت اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله نحوه شستشوی لباس ورزشی را مطالعه کنید.

چگونه لکه‌های روی لباس ورزشی را پاک کنیم؟

اولین نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که هیچ گاه نباید لباس را بدون بررسی جنس و نوع شستشو درون ماشین لباسشویی بیندازید. ابتدا روی برچسب مراقبت از لباس، حداکثر درجه حرارت مناسب برای شستشو را بررسی کنید. اما توجه داشته باشید که آب داغ و گرم باعث از بین رفتن بافت و الیاف پارچه می‌شوند، درنتیجه بهتر است لباس را با آب سرد بشویید. اما از بین بردن لکه‌های روی لباس ورزشی معمولا کار بسیار دشواری است. چرا‌که هر لکه با توجه به جنس پارچه واکنش متفاوتی دارد.

لکه‌های روی لباس ورزشی

اولین قدم برای از بین بردن لکه‌ها چیست؟

قبل از هر چیزی باید چند نکته را به دقت به یادداشته باشید:

  • همه اقداماتی که شرح داده می‌شوند، باید بلافاصله بعد از لکه‌دار شدن لباس انجام شوند.
  • تمامی راه حل‌هایی که ذکر می‌شوند، تنها برای پارچه‌های قابل شستشو هستند.
  • برای از بین بردن لکه‌های غیر چربی باید از آب سرد استفاده شود. چراکه آب گرم و داغ باعث پایداری لکه می‌شود.
  • پارچه آغشته به مواد لکه بر (نمک، سرکه سفید رقیق، آب همراه با الکل و…) باید به صورت سیستم ضربه‌ای و از قسمت خارجی لکه به قسمت داخلی آن باشد و از مالش دادن پارچه بر روی آن خودداری کنید.

لکه‌های چرب یا روغنی

پارچه‌های پلی استر لکه‌های چرب یا روغنی را به وضوح نشان می‌دهند. برای از بین بردن این نوع لکه‌ها نباید از آب داغ استفاده کنید. بلکه باید از آب گرم و مایع ظرفشویی کمک بگیریم. ابتدا باید با یک دستمال کاغذی بر روی لکه روغن یا چربی، ضربات محکمی بزنیم تا چربی‌های باقی مانده از روی لباس برداشته شوند. سپس بر روی قسمت مورد نظر نمک بپاشید و بعد از مدت چند ساعت با آب سرد و نرم کننده بشوید.

لکه‌های روی لباس ورزشی

لکه گل و لای بر روی لباس

لباس‌های ورزشی فوتبالی همیشه بیشتر از بقیه لباس‌ها آلوده و کثیف می‌شوند. و معمولا هم لکه‌های گل و لای به سختی پاک می‌شوند. برای از بین بردن آن ها بهتر است یک سیب زمینی را از وسط دو نیمه کنید و به آرامی بر روی لکه بمالید. سپس لباس را برعکس کرده و در آب سرد به مدت چند ساعت خیس کنید. در نهایت با مواد شوینده بشویید.

لکه آب میوه، چای و قهوه

لکه چای، قهوه یا آب میوه اگر به موقع و در اسرع وقت پاک نشوند، ممکن است برای همیشه بر روی لباس باقی بمانند. بعد از آنکه بر روی لباس‌تان لکه آب میوه، چای یا قهوه ریخت، به سرعت بر روی آن نمک بپاشید و بعد از چند ساعت با آب سرد بشویید. دقت کنید که برای ازبین بردن لکه بهتر است بجای مواد شوینده از نرم کننده استفاده کنید.  اگر این گزینه جواب نداد و لکه‌ها باقی ماند، باید یک پارچه سفید تمیز را به الکل آغشته کرده و به صورت ضربه‌ای بر روی محل مورد نظر بزنید. در نهایت لباس را با آب سرد بشویید.

لکه‌های روی لباس ورزشی

لکه سس گوجه‌فرنگی

برای ازبین بردن لکه انوع سس‌ها، ابتدا باید سس را به آرمی از روی لباس برداشته و سپس بر روی قسمت مورد نظر نمک بپاشید و به مدت چند ساعت نگه دارید، سپس با آب سرد و بشوید. همچنین می توانید یک پارچه سفید تمیز آغشته به سرکه سفید کنید و به صورت ضربه‌ای بر روی قسمت مورد نظر بزنید.

آیا می‌توان لباس‌های ورزشی را اتو کرد؟

پارچه‌هایی با الیاف مصنوعی به درجه حرارت بالا حساس هستند، در نتیجه نباید در دمای بالا خشک شوند. پس برای خشک کردن هیچ گاه از اتو استفاده نکنید. فقط زمانی مجاز به استفاده از اتو هستید که لباس را برعکس کنید، روی آن یک حوله یا پارچه سفید و تمیز قرار دهید و در انتها اتو را در درجه حرارت پایین قرار دهید. در این شرایط مجاز به اتو کردن لباس ورزشی یا لباس‌هایی از جنس الیاف مصنوعی هستید.

اگر می‌خواهید لباس ورزشی‌تان، دوام بالایی داشته باشند، بدون آنکه هیچ آسیبی به آن‌ها وارد شود، باید نکات شستشو و نگه داری آن را به خوبی به یاد داشته باشید. تمامی نکاتی که در بالا ذکر شد برای لباس‌های بسکتبالی نیز صادق است. اگر راه حل های بیشتری برای از بین بردن لکه‌های روی لباس ورزشی می‌دانید، در قسمت دیدگاه برامون یادداشت بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × دو =