کمبود آب در بدن ورزشکاران چه مشکلاتی را به وجود می آورد؟

کمبود آب در بدن ورزشکاران

کمبود آب در بدن ورزشکاران چه مشکلاتی را به وجود می آورد؟

انقدر راجب اهمیت وجود آب شنیدیم که هممون حفظ شدیم که بدون وجود آب حتی ممکن یک روز هم دوام نیاریم. اما تا حالا به این فکر کردین که کمبود آب در بدن ورزشکاران ممکن تاثیر منفی روی عملکردشون داشته باشه؟ این حرفو همه ورزشکار بلا استثنا شنیدن و بعضی هاشونم بدون اینکه بهش توجه کنند ازش میگذرن، شاید تعداد خیلی کمی باشن که برن دنبال دلیل علمیش تا بفهمن چه تاثیر مخربی روی بدن و عضلاتشون حین تمرین میزاره. اگه تا حالا به این موضوع دقت نکردین یا حوصله اینکه برین مقاله های علمی رو بخونین نداشتید فقط کافیه 3 دقیقه وقت بزارین تا کامل بهتون توضیح بدم که چرا باید مراقب آب بدن تون باشین.

چرا باید در حین تمرین ورزش مرتب آب نوشید؟

اگه ورزشکار هستی پس باید بهتر از من بدونی که 70 درصد بدن رو آب تشکیل داده، گذشته از این در 80 تا 90 درصد خون بدن هم آب وجود داره. خب این حجم از آب بدن نشون میده که تمامی عملکرد های بدن تون وابسه به وجود همچین ماده حیاتی است. پس بدون شک کمبود آب بدن باعث میشه توی عملکرد ذهنی و فیزیکی تون تغییرات جدی رو احساس کنین.

وقتی داری ورزش می کنی ممکنه در ده دقیقه اول گرم کردن زیاد احساس گرما نکنی، چون گرم کردن به آرامی انجام میشه و اینم اضافه کنم که هر فرد دارای عملکرد فیزیولوژیکی و بیوشیمیایی خاصی است پس نمی تونیم حتما اشاره کنیم که در ده دقیقه اول هیچ کسی به دمای بالای بدن نمی رسه، وقتی دارین ورزش میکنین دمای مرکزی بدن تون بالا میره، این افزایش دما همراه با از دست دادن انرژی و آب بدن همراه است.

تا حالا اون دسته از افرادی رو تو باشگاه دیدین که خیس عرق میشن؟ اینا همون هایی هستند که به هنگام تمرین درجه حرارت بدن شون به شدت بالا میره و آب بدن زیادی از دست میدن، در ورزشکارای حرفه ای ممکن در یک ساعت تمرین 3 لیتر آب از دست بدن، خب حالا شما فک کن یه ورزشکار داره به شدت تمرین میکنه و توی تمرین این حجم از آب بدن رو از دست میده اگه نتونه جبرانش کنه قطعا با دهيدراسيون یا کم آبی مواجه میشه که متاسفانه یک تاثیر خیلی منفی روی عملکرد ورزشکار میزاره.

کم شدن آب بدن چه تاثیری بر روی عملکرد ورزشکارا میزاره؟

افراد ورزشکار همیشه نسبت به بقیه افراد تعرق بیشتری دارند. خب این امر به دلیل بالا بودن متابولسیم بدن و فعالیت زیاد آن هاست. یک ورزشکار حرفه ای به خوبی می دونه که مهم ترین نکته در حین انجام تمرینات ورزشی داشتن بطری آب یا نوشیدنی های ورزشی است.

اولین تاثیر کمبود آب در بدن ورزشکاران از دست رفتن انرژی خستگی زود رس است. دیدین تا یه کم احساس تشنگی می کنین دیگه نمی تونین انرژی قبل رو داشته باشین؟ پس اولین کاری که می کنین اینه که یکم آب بنوشین تا املاح معدنی از دست رفته تون برگرده. با کمی نوشیدن آب احساس می کنین انرژی تون دوباره برگشته و شارژ شدید ( نکته: زمانی که ضربان قلبتون بالاست هیچ گاه نباید آب بنوشید. ابتدا با انجام حرکات کششی و سبک ضربان قلب خود را پایین بیارین تا خطر سکته قلبی تان به صفر برسد.).

زمانی که خسته شدید و انرژی تون از دست رفت اگه آب نخورین و استراحت نکنین بدون شک دچار سرگیجه و سردرد میشین، خب وقتی یه ورزشکار با تعریق زیاد و کمبود آب بدن مواجه میشه علاوه بر سرگیجه و سردرد، انرژیش به صفر میرسه و عملکردش ضعیف میشه،

کمبود آب در بدن ورزشکاران

از کجا بفهمیم آب بدنمون چقدر کم شده؟

توی باشگاه ها تنها موضوعی که منو اذیت میکنه اینه که اکثر ورزشکارای تازه کار فکر می کنن اطلاعات تمرینی و تغذیه ای اونا خیلی خوبه و می تونن به بقیه هم پیشنهاد بدن، توی بحث کمبود آب در بدن ورزشکاران بهتره این نکته رو بدونین که ژنتیک، جنس، سن، سایز بدنی، سرعت و میزان تعریق، برنامه تمرینی و درجه حرارت محیط تاثیر مستقیمی بر روی درجه حرارت بدن و تعریق میزاره.

پس برنامه کلی هیدراتاسیون (پرآبی بدن) به ورزشکارا غیر ممکن ولی دونستن اینکه چقدر آب بدنمون کم شده اصلا سخت نیست، نمی خوام با اعداد و ارقام و دلایل خیلی علمی سرتون درد بیارم، فقط اینو بدونین که با توجه به مواردی که در بالا ذکر کردم هر لحظه که در هنگام تمرین احساس تشنگی یا خشکی دهان کردید بهتره مقدار کافی آب بنوشید تا دچار کمبود آب نشوید. البته باز هم میگم که زمانی که ضربان قلبتون خیلی بالاست نباید آب نوشید.

با پوشیدن لباس ورزشی مناسب می توانید کمتر عریق کنید!

وقتی داشتم راجب کمبود آب بدن در ورزشکاران تحقیق می کردم، به یه نکته خیلی جالبی رسیدم و اونم این بود که پوشیدن لباس ورزشی مناسب به شدت می تونه روی تعریق و از دست رفتن آب بدن تاثیر بزاره. شاید تعجب کنید ولی واقعا استفاده از لباس ورزشی مناسب که دارای کیفیت بالا باشد می تونه انرژی شما رو تا حد زیادی حفظ کنه. همه کمپانی های بزرگ تامین کننده لباس ورزشی برای آنکه انرژی ورزشکارا رو حفظ کنن و نذارن آب زیادی بخاطر تعریق از دست بدن سعی کردن لباس هایی طراحی کنن که دارای الیاف مخصوصی هستن که گردش هوا رو در لباس افزایش میدن و از تعریق زیاد جلوگیری می کنن، در این صورت ورزشکار همیشه احساس خنکی و خشکی دارن.

اگر می خواهید در حین تمرین انرژی تون حفظ بشه و از کمبود آب بدن تون جلوگیری کنید بهتره قبل و حین تمرین به مقدار کافی آب بنوشید. حتی در محیط های سرد و فصل زمستان نیز باید آب به مقدار کافی به بدن تان برسد. در غیر این صورت دچار کم آبی شده و احساس سردرد خفیف می کنید.

One thought on “کمبود آب در بدن ورزشکاران چه مشکلاتی را به وجود می آورد؟

 1. عنوان میگوید:

  سلام
  من در زمینه تولید محتوی ، بازاریابی و تبلیغات اینترنتی فعالیت می کنم
  همیشه و همیشه و همیشه
  یادتون باشه که یکی از عوامل مهمی که باعث میشه مطالب سایتتون زیاد بازدید بشه عنوان مطالبتونه
  اگه عنوان مطالبتون خوب و جذاب باشه قطعا روی لینک سایتتون بیشتر کلیک میکنن و درنتیجه اعتبار بیشتری پیش گوگل پیدا می کنین و طبعا گوگل هم شما رو به خیلیای دیگه معرفی میکنه
  ولی فکر کردن در مورد ساختن یه عنوان خوب و موثر وقت زیادی رو از آدم میگیره و کار خیلی ساده ای نیست
  اما یه کتاب هست که فکر میکنم خیلی بدردتون بخوره توصیه میکنم حتما یه نگاهی بهش بندازین
  حتما یه نگاهی بهش بندازید ضرر نمیکنین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

16 − ده =