مفهوم لوگوی باشگاه لیورپول چیست؟

لوگوی باشگاه لیورپول

مفهوم لوگوی باشگاه لیورپول چیست؟

از هر تیم انگلیسی که بگذرم واقعا نمی تونم از باشگاه لیورپول چشم پوشی کنم و هیچ حرفی راجبش نزنم. این تیم محبوب و موفق انگلیسی نه تنها با بازی ها و برد هایی که داره تونسته هوادارای زیادی رو جذب کنه بلکه با طراحی های منحصر به فرد در لباس های خود نیز تونسته رضایت تمامی طرافدارای خودش رو جلب کنه. اما گذشته از این ها لوگوی باشگاه لیورپول جزو جذاب ترین لوگوهای باشگاه های انگلیس است. اما برای اینکه این جذابیت را بهتر درک کنید باید مفهوم لوگوی باشگاه لیورپول را به طور کامل درک کنید.

اولین لوگوی باشگاه لیورپول چه شکلی بود؟

همه باشگاه ها وقتی تاسیس میشن برای معرفی خودشون به بقیه اولین کاری که انجام میدن یک لوگوی مناسب طراحی می کنن. این باشگاه در سال 1892 تاسیس شد. از همان ابتدا بر روی وسط لوگوی باشگاه لیورپول از پرنده ای به نام لیوربرد استفاده کردن که اسطوره این شهر است و احترام زیادی برای آن قائل هستند. از آن زمان تا کنون لوگوی این باشگاه تغییرات جزئی داشته و از سال 1998 تا کنون هیچ تغییری نکرده است. در بین تمامی باشگاه هایی که داشتم نگاه می کردم لیورپول جزو تیم هایی بود که تغییرات زیادی در طراحی لوگوی تیم خود نداشت، این ثبات طراحی باعث میشه ذهن مخاطب درگیر حاشیه های باشگاه نشه و بنظرم یک فاکتور مثبت به حساب می آید.

پرنده موجود در لوگوی باشگاه لیورپول چیست؟

اگه با طرفدارای لیورپول صحبت کنین حتما می گن که نماد باشگاهشون لک لک یا ققنوس است. اما متاسفانه این تصور به شدت اشتباهه، در واقع پرنده ای که در این لوگو مشاهده می کنین در واقع یک پرنده اسطوره ای به نام لیوربرد است. پس به عنوان طرفدار لیورپول بهتره دیگه اشتباه نکنین و نگین این پرنده لک لک یا ققنوس است. در حقیقت این پرنده اسطوره ای که قدمت آن به زمان قرون وسطی بر میگرده به قدری برای مردم این شهر محترم است که یک جفت از مجسمه آن در بالای ساختمان سلطنتی شهر لیورپول قرار گرفته. اما واقعا چرا باید یک جفت مجسمه بالای ساختمان سلطنتی شهر قرار بگیره؟ اصلا دلیل این کارشون چیه؟ چه اعتقاد و مفهومی پشت این کار وجود داره؟

وقتی راجب این پرنده و دلیل وجودش رو بالای ساختمان سلطنتی فهمیدم، خیلی برام جالب بود که این پرنده چقدر برای این مردم عزیز و محترم است. در این ساختمان سلطنتی از یک جفت پرنده لیوربرد استفاده کردن، پرنده ماده در قسمتی قرار گرفته تا نگاهش به سمت رودخانه باشه که در واقع  نشون میده پرنده ماده منتظر بازگشت دریانوردان است. دقیقا مثل مادران و همسران این شهر که همیشه منتظر بازگشت فرزندان یا همسران خود از دریا هستن. همین پرنده تونسته انتظار و نگرانی تمامی خانم های این شهر رو به نمایش بزاره. واقعا زیبا و حیرت انگیزه که یک پرنده اسطوره ای اینگونه بتونه حس مردم شهر رو به نمایش بزاره.

لوگوی باشگاه لیورپول

اما پرنده نر جوری روی ساختمان سلطنتی قرار گرفته که نگاهش به تمامی سطح شهر لیورپول است تا تمامی حواسش به سمت رونق شهر باشه که مبادا روزی این شهر از رونق بیوفتد، علاوه بر این، پرنده نر مثل یک نگهبان مراقب تمامی خانواده های دریانوردان است.

البته اگه بیشتر به این پرنده ها دقت کنین می فهمین که آن ها را به زنجیر کشیده اند و دور از هم دیگه قرار گرفته اند. در نگاه اول دور بودن یک جفت پرنده و به زنجیر کشیدن آن ها بسیار غم انگیز و تلخ است. هر کسی که تاریخ و فلسفه آن را ندونه بدون شک حس خوبی از این دو مجسمه نمی گیره، اما وقتی راجب فلسفه دوری این دو بدونید متوجه می شوید که چرا مردم این شهر این قدر نسبت به این دو پرنده ارزش و احترام قائل هستن به قدری که در لوگوی باشگاه لیورپول ، دانشگاه لیورپول، دانشگاه جان مورز، دانشگاه اج هیل و لیورپول اکو (روزنامه محلی منطقه مرسی ساید) از پرنده لیوربرد استفاده کرده اند.

لوگوی باشگاه لیورپول

مفهوم جدایی پرنده های لیوربرد چیست؟

به نظر شما چرا باید پرنده های نر و ماده لیوربرد از هم دور باشند و به زنجیر بکشن؟ اگه قرار باشه پرنده نر محافظ شهر باشه و پرنده ماده چشم به انتظار دریانوردان باشه پس چرا باید از هم دور باشن و به زنجیر کشیده بشن؟

وقتی داشتم تحقیق می کردم و از طرفدارای باشگاه لیورپول سوال می کردم متوجه شدم که دوری و به زنجیرکشیدن این پرنده از زمان قرون وسطی به همین شکل بوده. در واقع اگه این دو پرنده به هم نزدیک شوند ممکن باهم جفتگیری کرده و شهر لیورپول را ترک می کنن. با ترک کردن پرنده های لیوبرد این شهر به سمت نابودی کشیده می شه به همین دلیل است که اونا رو از هم جدا کردن و با زنجیر کردنشون مانع ترک شهر شدند. در حقیقت قدمت این پرنده به سال 1207 یعنی بیش از 810 سال پیش بر میگرده. در طراحی این پرنده معمولا یک جلبک در منقارش می کشند که نشان دهنده آب و هوای خاص و شرایط اقلیمی بندر لیورپول است.

وجود این پرنده در لوگوی باشگاه لیورپول به معنای محافظت از این تیم است و به حدی برای این تیم با ارزش است که باشگاه هیچ گاه به فکر تغییر آن نیوفتاده.

 

One thought on “مفهوم لوگوی باشگاه لیورپول چیست؟

  1. Behrad LFC میگوید:

    مقاله خیلی خوب و کاملی بود. خیلی ممنون. منکه دیگ خسته شدم اینقدر گفتم که این پرنده لیوربرده نه لک‌لک و لقبمون قرمزهاست نه لک‌لک‌ها
    فقط یه نکته که لطفا تصحیح کنید. اسم پرنده لیوربرد(liver bird) هستش که لیوِبرد تلفظ میشه بخاطر تلفظ بریتیش. اما نوشتارش همون لیوربرده

  2. خطقرمز میگوید:

    به نظر می رسه اون زنجیرها فقط برای نگهداری مجسمه در برابر باد باشه، و این فلسفه ها من درآوردی بعدا بهش اضافه شده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

11 − دو =