تاثیر عرق کردن بر لاغری_آیا عرق کردن زیاد در تابستان باعث لاغری می‌شود؟

تاثیر عرق کردن بر لاغری

تاثیر عرق کردن بر لاغری_آیا عرق کردن زیاد در تابستان باعث لاغری می‌شود؟

معمولا یک نفر که زیاد عرق می‌کند، می‌گویند: “خوشبحالت خیلی زود لاغر میشی.” آیا واقعیت این است؟ یعنی هر فردی که زیاد عرق کند، سریع تر از بقیه لاغر می‌شود؟ میزان تاثیر عرق کردن بر لاغری، سوالی است که ذهن اکثر افراد را به خود درگیر کرده است. اگر می‌خواهید اطلاعات دقیقی در این رابطه داشته باشید، چند دقیقه وقت ارزشمندتان را در اختیار ما بگذارید تا اطلاعات مفیدی دریافت کنید.

آیا تعریق زیاد به تنهایی تاثیری بر کاهش وزن دارد؟

خیر، جواب این سوال کاملا مشخصه. پس چه زمانی تعریق زیاد به کاهش وزن کمک میکنه؟ اگر شما هیچ فعالیتی نداشته باشید و فقط یک گوشه بشینید و عرق کنید، فقط آب بدن‌تان از دست می‌رود بدون آنکه ذره‌ای چربی سوزی اتفاق بیوفتد. عرق کردن به هنگام ورزش اتفاق بسیار خوبی است، چراکه مواد سمی و مضر همرا با تعریق از بدن دفن می‌شود. همه افراد با توجه به ژن خود، غده‌های تعریق متفاوتی دارند.

طبق بررسی‌های انجام شده به این نتیجه رسیده‌اند که هر چقدر بیشتر عرق کنید، آنگاه غدد عرق بیشتری در بدن‌تان دارید. پس میزان عرق کردن با لاغری رابطه مستقیمی نداشته بلکه نوع فعالیت و تغذیه بر روند لاغری شما تاثیر مستقیم دارد. به دلیل اینکه کاهش وزن با بافت های چربی و حجم ماهیچه‌ها ارتباط دارد.

تاثیر عرق کردن بر لاغری

خانم‌ها بیشتر عرق می‌کنند یا آقایان؟

به طور میانگین در کل بدن یک انسان 2 تا 4 میلیون غده تعریق وجود دارد. در این باره نمیتوان تفکیک جنسیتی انجام داد، چرا که تعداد غدد تعریق خانم‌ها از آقایان بیشتر بوده ولی غدد تعریق در آقایان فعال‌تره، علاوه بر این به دلیل تفاوت هورمون‌های آقایان و خانم‌ها آب بیشتری در بدن مردان وجود داشته و در عرق آنها اسید وجود دارد. در مقابل خانم‌ها سیستم خنک کننده بیشتری در بدن‌شان دارند که کمتر عرق کرده می‌کنند. البته باز هم تاکید می‌کنم که این نتایج به طور میانگین به دست آمده و ممکن است در افراد مختلف، میزان تعریق متفاوت باشد.

عوامل تاثیر گذار بر عرق کردن چیست؟

عواملی که باعث تعریق زیاد بدن می‌شود به شرح زیر است:

  • آب و هوای مرطوب
  • درجه حرارت بالای محیط
  • شدت ورزش
  • خوردن غذاهای تند
  • میزان چربی موجود در بدن
  • مصرف کافئین مثل: الکل، قهوه، چای و سیگار
  • ژنتیک
  • سن
  • سطح آمادگی جسمانی بدن

تاثیر عرق کردن بر لاغری

چرا عرق کردن باعث لاغری نمی‌شود؟

خب به سوال اساسی که باید به آن بپردازیم، رسیدیم. همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم عرق کردن ضمانتی بر کاهش وزن نیست. حتی به هنگام ورزش کردن ممکن است شما از بقیه بیشتر عرق کنید ولی کالری کمتری بسوزانید. علت چیست؟ نوع حرکات ورزشی شما و میزان درگیری عضلات بدن با حرکات ورزشی است که تعیین می‌کند چه میزان کالری بسوزانید.

برای مثال، ورزش ایروبیک به دلیل اینکه تمامی عضلات بدن با حرکات ورزشی درگیر است، چربی سوزی بالایی داشته و ورزشکاران این رشته سریع‌تر لاغر می‌شوند. ورزش‌های سنگین هم کالری سوزی بالایی دارند. مثلا دوی 30 ثانیه، 300 کالری می‌سوزاند. ایروبیک، پیاده روی، شنا، دوچرخه سواری، رقص، بوکس، اسکی و دو و… از ورزش‌هایی هستند که میزان چربی سوزی بالایی داشته و برای سریع لاغر شدن می‌توانید وارد این رشته‌های ورزشی شوید.

چگونه می‌توان چربی‌سوزی سالمی داشت؟

اگر غیر اصولی و با رژیم‌های نادرست وزن کم کنید، ممکن است سلامت کلی بدن‌تان را به خطر بیاندازید. برای کاهش وزن باید کالری مصرفی‌تان بیشتر از کالری دریافتی‌تان باشد. تقریبا ۳۵۰۰ کالری معادل ۴۵۰ گرم چربی است. بنابراین برای کاهش ۴۵۰ گرم وزن باید ۳۵۰۰ کالری بیشتر از کالری دریافتی‌تان، بسوزانید.

توجه داشته باشید که برای از دست رفتن آب بدن‌تان به هنگام عرق کردن می‌توانید از نوشیدنی های ورزشی برای جبران آب از دست رفته تان استفاده کنید.

2 thoughts on “تاثیر عرق کردن بر لاغری_آیا عرق کردن زیاد در تابستان باعث لاغری می‌شود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست + سه =