راز های نهفته در لوگو باشگاه منچستر یونایتد

آرم باشگاه منچستریونایتد

راز های نهفته در لوگو باشگاه منچستر یونایتد

منچستر یونایتد با لقب شیاطین سرخ از باشگاه های مطرح انگلیس است که با آغاز هر فصل طرفداران خود را با لباس های جدیدش شگفت زده می کند. اما به نظر شما چه رازی در طراحی لباس منچستریونایتد نهفته است؟ امروز می خواهیم بررسی کنیم که از سال تاسیس باشگاه منچستر یونایتد تا الان چند نوع لباس طراحی کرده اند و چه تغیراتی بر روی لوگو باشگاه منچستر یونایتد به وجود آمده است، اگر جزو طرفداران تیم شیاطین سرخ هستید پس باید بدانید که آرم و لباس این تیم چگونه طراحی شده است.

اولین لوگو باشگاه منچستر یونایتد چه بود؟

زمانی که شرکت راه آهن باشگاه نیوتون هیث را تاسیس کرد، آنگاه لوگو باشگاه به صورت یک لوکوموتیو با ترکیب رنگ سبز و طلایی طراحی شد. اگر دقت کرده باشید طراحی لباس تیم نیز با توجه به ترکیب رنگ لوگوی باشگاه صورت گرفته بود. اما از سال ۱۹۶۰ که سرمایه گذاران جدیدی وارد باشگاه شدند، نام و لوگوی باشگاه کاملا تغییر کرد. باشگاه فوتبال منچستر یونایتد تاکنون چهار نشان را از آن خود کرده است. اولین لوگو منچستر یونایتد رسما در فینال جام حذفی ۱۹۶۳ رونمایی شد. نمادی که بر پایه نشان ملی شورای شهر منچستر ساخته شده، که برای اولین بار بر روی پیراهن اعضای تیم حک شد.

اندکی پس از آن، نشان جدید طراحی شد. در طراحی جدید که در طول دهه ۱۹۶۰ از آن استفاده می کردند سپر و کشتی بر روی آرم باقی مانده اند، در حالی که آنتوپل و شیر از بین رفتند. همچنین، این نماد دارای کتیبه های “منچستر یونایتد” و “باشگاه فوتبالی” است.

لوگو باشگاه در سال های ۱۹۷۰ تا ۱۹۹۰

در دهه ۱۹۷۰ جای سه نوار زرد نماد شیاطین سرخ معروف روی این لوگو ظاهر شد. در آن زمان، نام مستعار “شیاطین سرخ” که توسط مت بازبی به تیم داده شده بود، به طور رسمی توسط رسانه ها شناخته شد. برخی منابع ذکر می کنند که وی این نام را به تنهایی اختراع نکرده، بلکه آن را از تیم لیگ راگبی Salford City Reds گرفت. به هر حال این لقب تا کنون بر روی بازیکنان این تیم باقی مانده است.

لوگو باشگاه از سال ۱۹۹۰ تا کنون

در طول سه دهه گذشته، لوگو باشگاه منچستر یونایتد تقریباً یکسان بوده است. اما یکی از معدود تغییرات قابل توجه حذف کلمات “کلوپ فوتبال” در سال ۱۹۹۸ بود. به جای آن، کلمه “یونایتد” از بالای پرچم به پایین منتقل و با توجه به این تغییر، آرم نوشتاری با فونت ساده  san-serif روشن تر و واضح تر شد. نکته دیگری که در این آرم نظرمو جلب کرد، رنگ آن بود؛ با شروع از دهه ۱۹۶۰، رنگ طرح رسمی این نشان همچنان باقی مانده ، که شامل دو رنگ اساسی (قرمز و زرد) و دو رنگ کمکی (سیاه و سفید) است.

آرم باشگاه منچستریونایتد

چه تغییراتی بر روی لباس منچستر یونایتد آمده است؟

همانطور که گفتیم باشگاه تیم منچستر یونایتد در ابتدا متعلق به یک شرکت راه آهن بود که تنها برای بازی های بین دیگر شرکت ها تاسیس شد. در این زمان که نام باشگاه نیوتون هیث بود، لباس تیم به رنگ سبز و طلایی با شورت و جوراب ورزشی آبی بود تا با ترکیب رنگ آرم باشگاه در سال ۱۸۹۶، بازیکنان با لباس های یک دست سفید همراه با جوراب ورزشی آبی وارد زمین شدند. اما از سال ۱۹۰۲ با تغییر نام باشگاه رنگ لباس تیم نیز به پیراهن قرمز، شورت ورزشی سفید و جوراب سیاه تغییر یافت.

بازیکنان تیم منچستر یونایتد ۲۰ سال با همین رنگ لباس،که ترکیب رنگ لوگو باشگاه منچستر یونایتد است، بازی کردند؛ تا آنکه در سال ۱۹۲۲ یک علامت V قرمز تیره در اطراف یقه پیراهن تیم اضافه شد. از سال ۱۹۳۴ بازیکنان با پیراهن‌ های آلبالویی و سفید رنگ بازی کردند اما در فصل بعد لباس ها به رنگ یک دست قرمز تبدیل شد. تغیرات لباس منچستیر یونایتد به صورت آرام و تدریجی انجام شد. ابتدا از سال ۱۹۵۹ تا ۱۹۶۵ رنگ جوراب های بازیکنان به رنگ سفید تغییر کرد و تا سال ۱۹۷۱ به رنگ جوراب تیم به رنگ قرمز تغییر کرد.

تغییرات لباس دوم منچستر یونایتد

در بررسی تغییرات لباس منچستر یونایتد به این نتیجه رسیدم که در این سال ها تغییرات زیادی بر روی طرح کلی لباس به وجود نیامده است. برای مثال در فصل ۱۱-۲۰۱۰ لباس تیم قرمز رنگ با یقه‌ های سفید، شورت ورزشی سفید و جوراب‌ های مشکی بود. اما جالب تر اینکه در فصل بعد از نوعی پارچه از جنس کتان به نام گینگهام الهام گرفتند که در طول انقلاب صنعتی به عنوان نماد شهر منچستر بود.

در تمام طول بازی ها اغلب لباس دوم تیم پیراهن و شورت ورزشی سفید و جوراب‌ های سیاه بود. اما استثنا هایی هم وجود داشت که در طول فصل تغییر می کرد. اما در فصل ۹-۲۰۰۸ به مناسب چهلمین سالگرد فتح لیگ قهرمانان اروپا برای نخستین بار، باشگاه پیراهن دوم تیم را به یک‌دست آبی تغییر داد.

تمامی تغییراتی که در لوگو باشگاه منچستر یونایتد و لباس این تیم در طول سال ها به وجود آمده است را به طور کامل برایتان شرح دادم. اگر می خواهید اطلاعات بیشتری درباره تیم منچستریونایتد کسب کنید میتوانید به مقاله “چه برسر منچستریونایتد آمده ” است مراجعه کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *