چرا همه لباس‌های گلری نایک یک طرح ثابت دارند؟

لباس‌های گلری نایک

چرا همه لباس‌های گلری نایک یک طرح ثابت دارند؟

با آغاز بازی‌های فصل 2021-2020 تقریبا همه برند‌های تولید کننده پوشاک ورزشی از لباس‌های رسمی فوتبالی رونمایی کردند. آدیداس، نایک و پوما سه برند نام آشنایی هستند که لباس‌های باشگاهی و ملی اکثر تیم‌های فوتبالی را طراحی و تولید می‌کنند. لباس‌های گلری نایک همگی یک طرح ثابت دارند. آیا طراحان نایک خلاقیت خود را از دست داده‌اند؟ چرا باید یک الگوی ثابت روی تمامی لباس‌های گلری به چشم بخورد؟ آیا دلیل خاصی برای این نوع طراحی وجود دارد؟

الگوی گرافیکی گاردین

قبل از آغاز بازی‌های یورو 2006، نایک برای اولین بار از یک نمونه الگوی طراحی لباس تحت عنوان گاردین Gardien template، در فرانسه، رونمایی کرد. اگر کمی به این الگوی گرافیکی دقت کنید متوجه می‌شوید که شبیه به گره‌های درهم تنیده‌ای هستند که هیچ‌گاه نقطه تلاقی باهم ندارند. اگر بخواهیم عامیانه‌تر بیان کنیم، شبیه به اثر انگشت انسان است. این نمونه الگوها که برند‌های تولید کننده پوشاک بر روی آن نام گذاری و از آن رونمایی می‌کنند، از ذهن خلاق طراحان به وجود آمده‌اند. گاهی ممکنه الهام گرفته از طبیعت و گاهی ترکیب چند ایده مختلف باهم باشند.

لباس‌های گلری نایک

لباس‌های گلری نایک

تمامی لباس‌های گلری تیم‌های فوتبال، لباس متفاوتی از سایر بازیکنان تیم دارند. تمامی تیم‌های باشگاهی و ملی که با برند نایک قرارداد دارند، دارای لباس گلری با الگوی گرافیکی یکسان اما با ترکیب رنگ‌های متفاوتی هستند. برای یورو 2020 و کیت‌های باشگاهی فصل 2021-2020 نایک از الگوی گاردین برای تمامی لباس‌های گلری استفاده کرده است. تنها ترکیب رنگ‌های آن‌ها باهم دیگر متفاوته.

گلری بارسلونا، تاتنهام، اینتر، گلری لیورپول و گلری پاریس از نمونه کیت‎های معرفی شده‌ای هستند که از طرح گاردین بهره برده‌اند. بعد از رونمایی رسمی خیلی از هواداران فوتبالی مخالف این طرح‌ها بودند. بیشترین نظر مخالفی که درباره این کیت مطرح شد، شباهت عیجیب کیت‌ها به هم دیگر بود. در حقیقت هواداران خواهان طرح‌ها و خلاقیت بیشتری از نایک بودند.

در حال حاضر فقط لباس گلری لیورپول و گلری پاریسنت ژرمن را در سایت سه سوت اسپرت موجود کردیم که می‌توانید همین حالا از طریق سایت تهیه کنید.

بنظر شما آیا نایک در طراحی کیت‌های گلری باشگاهی 2021 موفق بوده؟

4 دیدگاه برای “چرا همه لباس‌های گلری نایک یک طرح ثابت دارند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × 5 =