نراتزوری جدید اروپا

نراتزوری

نراتزوری جدید اروپا

تقریبا تمام کودکان هم‌نسل ما، تیمی را در بازی‌های ویدیویی بخاطر دارند که رنگ لباسش دقیقا یک کپی از رنگ لباس اینترمیلان (نراتزوری) بود. با لوگویی که انگار هیچ ربطی به فوتبال ندارد و یک گوشه از قسمت مربوط به سری‌آ افتاده بود و احتمالا هیچ‌وقت هیچ‌کس به سراغش نرفت تا با آن تیم بازی کند. اما امسال کودکان شهر شمالی برگامو، گزینه اولشان برای بازی کردن در فیفا و PES، آتالانتای گاسپرینی و گل زدن با دوان زاپاتا است.

آتالانتا چه تیمی بود؟

آتالانتا تا قبل از گاسپرینی تیمی بود که اغلب در رده‌های پایین جدول سری‌آ برای بقا تلاش می‌کرد و البته بارها به دسته پایین‌تر سقوط کرده است. شمالی‌ها آخرین‌بار در فصل ۱۱-۲۰۱۰ قهرمان سری B شدند و به سری‌آ بازگشتند.
فصل ۱۶-۲۰۱۵، آتالانتا با ادواردو رجا به رتبه سیزدهم جدول سری‌آ دست پیدا کرد. برای فصل بعد، آنتونیو پرکاسی به دنبال سرمربی جنوا رفت؛ همسایه‌شان در جدول رده‌بندی سری‌آ. جنوا در طول فصل فقط ۲ برد بیشتر از آتالانتا کسب کرده بود و فقط ۴ گل بیشتر زده، در عوض ۳ بازی بیشتر باخته و فصل را در رتبه یازدهم به پایان رسانده بود. پس هنوز دلیل مهمی برای توجه رسانه‌ها به آتالانتا وجود نداشت. یک تغییر خیلی معمولی در بخش کاملا معمولی جدول سری‌آ.

سال بعد اما آتالانتا با جان پیرو گاسپرینی، به رتبه چهارم سری‌آ و سهمیه لیگ اروپا رسید. ۶۲ گل زده بود و تفاضل گل ۶- سال قبل، به عدد حیرت‌انگیز ۲۱+ رسید.
سال بعد هم آتالانتا روند تلاش برای کسب سهمیه اروپایی را حفظ کرد. در لیگ اروپا نیز، صدرنشین گروه E شد و در مرحله حذفی به دورتموند باخت.

نراتزوری

تیم گاسپرینی در چه سالی سهمیه لیگ قهرمانان اروپا را کسب کرد؟

تیم گاسپرینی در فصل ۱۹-۲۰۱۸، سهیمه لیگ قهرمانان امسال را درحالی کسب کرد که بهترین خط حمله لیگ را بدون رونالدو و هیگوآین و ایکاردی به دست آورده بود. بیشترین موقعیت گلزنی سری‌آ را بدون دیبالا و داگلاس کاستا و راجا نایگولان خلق کرده بود. آن‌ها همه این کارها را با دوان زاپاتا، الخاندرو گومز، ماریو پاسالیچ و دیگر بازیکنان معمولی آتالانتا به رهبری گاسپرینی به دست آورده بودند.
برگامویی‌ها تا اینجای فصل۲۰-۲۰۱۹ هم رکورد بیشترین گل زده، بیشترین خلق موقعیت، بیشترین تکل موفق و بیشترین شوت را داشته‌اند.

حالا آتالانتا در تاریخ طویل و تقریبا بی‌افتخارش، امسال برای اولین‌بار پا به بزرگترین رقابت باشگاهی جهان گذاشته و با نتایج کاملا متضادی که در مرحله گروهی چمپیونزلیگ گرفت، تاریخ‌سازی دیگری را رقم زد؛ با صعود آتالانتا به مرحله حذفی چمپیونزلیگ، برای اولین‌بار در تاریخ، تمامی ۱۶ تیم حاضر در مرحله گروهی لیگ قهرمانان اروپا، از ۵ لیگ معتبر قاره اروپا هستند.

نراتزوری جدید اروپا

در دور رفت، آتالانتا مقابل دیناموزاگرب و منچسترسیتی تحقیر شد و در خانه به شاختاردونتسک اوکراین باخت تا با صفر امتیاز، هیچ شانسی برای ادامه رقابت‌ها در مرحله حذفی برای خود متصور نباشد. اما دور برگشت کاملا وضعیت فرق کرد؛ شاگردان گاسپرینی با تیم قدرتمند گواردیولا مساوی کردند و شاختار و دینامو را شکست دادند. آن‌ها تمام امتیازاتشان را در دور برگشت گرفتند. انگار که در آغاز دور برگشت، ملوان زبل برگامو، کنسرو اسفناجش را بلعیده بود.
از بین تمام قدرت‌های راه پیدا کرده به مرحله حذفی چمپیونزلیگ، نراتزوری جدید اروپا باید با والنسیا بازی کند، پس می‌توانیم امیدوار باشیم که ماجراجویی جذاب گاسپرینی و شاگردانش، حالا حالاها ادامه داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نه + چهارده =