تغییرات لوگوی باشگاه تاتنهام در طول تاریخ چگونه بود؟

تغییرات لوگوی باشگاه تاتنهام

تغییرات لوگوی باشگاه تاتنهام در طول تاریخ چگونه بود؟

همیشه برام جذاب بوده که بدونم لوگو باشگاه های مطرح جهان چه جوری طراحی شده و اصلا مفهومش چیه، شاید برای افرادی که فوتبالی نباشن این موضوع همچین جذاب نباشه ولی طرفدارای فوتبالی به خوبی می دونن که همه لوگوهای باشگاهی دارای فلسفه و طراحی خاصی است، مثل لوگوی باشگاه منچستر یونایتد. در مقاله های قبلی براتون از راز های پشت پرده لوگوی این باشگاه کامل توضیح دادم، اما امروز قصد دارم تغییرات لوگوی باشگاه تاتنهام در طول تاریخ رو براتون بررسی کنم.

باشگاه فوتبال تاتنهام

قبل اینکه بریم سراغ تغییرات لوگوی باشگاه تاتنهام بهتره برای اون دسته از دوستاران فوتبالی یه اطلاعات خیلی کوچیک و مختصری بدم؛ باشگاه فوتبال تاتنهام یکی از باشگاه های برتر انگلستان است که در منطقه شمال شهر تاتنهام در سال 1882 تاسیس شد. ولی یکی از نکته های جالب توجه این باشگاه شعار “شهامت انجام دادنش را داریم” است. همین جمله کوتاه باعث میشه تمامی بازیکنان انگیزه ای دو برابری برای تمرین و مسابقات داشته باشن. این باشگاه مثل بقیه باشگاه های دیگه یک شهرآورد مهم به نام آرسنال داره که به اسم “شهرآورد شمال لندن” معروف شده.

اولین لوگوی باشگاه فوتبال تاتنهام چگونه به وجود آمد؟

در تاریخ 1880 فردی به نام هری هاتسپر که در شهر تاتنهام انگلیس صاحب یه رستوران بزرگ بود. این فرد برای اینکه رستوران خودش رو گسترش بده و معروف کنه تصمیم به تشکیل یه تیم باشگاهی میگیره، در نتیجه اولین تیم خودش رو به نام تاتنهام هاتسپر که توسط گروهی از بچه مدرسه ای ها بود، تاسیس میکنه.

مثل بقیه تیم های باشگاهی دیگه تاتنهام هم باید یک لوگوی مخصوص داشته باشه. پس در سال 1990 اولین لوگوی این تیم به شکل شلاق بود. اما چرا شلاق؟ واقعا دلیل خاصی داره که از این نماد استفاده کردن؟ وقتی داشتم بررسی می کردم متوجه شدم که هری هاتسپر لقب شلاق رو به این تیم داد و بخاطر همین لقب بود که لوگوی باشگاه رو به صورت شلاق درآورد.

ولی بعد از آن تصمیم گرفت از نماد خروس جنگی در لوگوی باشگاه خود استفاده کنه چون علاقه خاصی به نبرد خروس های جنگی داشت اون رو به عنوان لوگوی باشگاه این تیم انتخاب کرد. جالب تر اینکه در همین سال تیم تاتنهام هاتسپر تونست مسابقات  FACUP  رو ببره و باعث شگفتی و افتخار انگلیس بشه. بعد از گذشته سال ها و تکرار مداوم کلمه تاتنهام هاتسپر این تیم تبدیل به اسپرز شد؛ به معنی منهدم کننده. در واقع میشه گفت نوعی خلاقیت و نوآوری در ابداع این کلمه وجود داشت.

خیلی برام جالب بود که در طول تمامی این سال ها هیچ گاه نماد خروس از لوگوی باشگاه حذف نشد. در واقع اگه بخوام دقیق تر بگم مدیران باشگاه به خاطر ادای احترام به علاقه بنیان گذار این تیم، ترجیح دادن نماد خروس در لوگوی باشگاه وجود داشته باشه که در حال حاضر نزدیک به یک قرن است که همه افراد تاتنهام را با نماد خروس می شناسند.

تغییرات لوگوی باشگاه تاتنهام

روند تغییرات لوگوی باشگاه تاتنهام چگونه شکل گرفت؟

درسته که نماد خروس همچنان به عنوان لوگوی باشگاه فقط دچار تغییرات ظاهری شده اما همین تغییرات نیز توسط یکی از بازیکنان این تیم به نام ویلیام جیمز شروع شد. این بازیکن یک خروس ایستاده روی یک توپ فوتبال که از جنس برنز و به ارزش 35 پوند بود، ساخت. این مجسمه در قسمت غربی ورزشگاه تاتنهام قرار گرفت و اندازه آن 9 فوت و 6 اینچ بود. از همان زمان این خروس به عنوان عضو ثابت این باشگاه قرار گرفت. همین خلاقیت و نوآوری این بازیکن باعث شد هواداران زیادی به این مجسمه علاقه مند بشن گذشته از این علاقه مدیران باشگاه رو هم به خودش جلب کرد.

تغییر بزرگی که در لوگوی باشگاه تاتنهام صورت گرفت چه بود؟

همانطور که گفتم تغییراتی که صورت گرفت هیچ تاثیری بر روی طرح اصلی لوگو نداشته و فقط طرح ظاهری خروس عوض شده است. اما بعد ها طراحان لوگوی باشگاه تاتنهام تصمیم گرفتند تا نماد خروس رو بر روی یک سپر قرار دهند، که در این سپر نماد قلعه بروس، نماد هفت درخت که نشان از منطقه هفت خواهر است به این لوگو اضافه شد. همچنین در زیر این لوگو عبارت Audere Est Facere به معنی شهامت داشتن انجام کار، وجود دارد. علاوه بر طراحی رنگ بندی لوگو نیز تغییر پیدا کرد. که متفاوت تر از بقیه لوگو های طراحی شده بود.

آخرین تغییرات لوگوی باشگاه تاتنهام چه بود؟

در سال 2006 آخرین نماد لوگوی باشگاه رونمایی شد که تا کنون هیچ تغییری نداشته و در تمامی لباس های باشگاهی تیم تاتنهام از آن استفاده می کنند. در لوگوی جدید از ترکیب رنگ سرمه ای و سفید استفاده کرده اند که تنها قسمت سر خروس به رنگ سفید است. وقتی به این لوگو دقیق تر نگاه کردم متوجه شدم که شکل مدرن و امروزی تری به خودش گرفته که تنها بر روی یک توپ فوتبال ایستاده است و خبری از درخت و قلعه هم در آن نیست. با طراحی این لوگو ترکیب رنگ سفید و سرمه ای نیز وارد طراحی لباس این باشگاه شد.

هر اطلاعات جامع و مفیدی که درباره لوگوی باشگاه تیم تاتنهام وجود داشت رو به طور کامل براتون آوردم و امیدوارم از خوندن این مطلب لذت برده باشید.

One thought on “تغییرات لوگوی باشگاه تاتنهام در طول تاریخ چگونه بود؟

  1. سام میگوید:

    عالی خانم امینی … به همین خوبی ادامه بدید و مخصوصا سعی کنید مطالب جالب و کمتر گفته شده رو قرار بدید. ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

12 + بیست =