پشت هر لباس فوتبالی 2021 یک داستانی وجود دارد!

لباس فوتبالی 2021

پشت هر لباس فوتبالی 2021 یک داستانی وجود دارد!

قطعا دیدید که در دنیای مد و پوشاک، هر چند سال یکبار، طرح‌های مختلفی رونمایی می‌شوند. در اکثر موارد طرح روی پارچه‌ها و مدل لباس الهام گرفته از درون طبیعت و یا فرهنگ و هنر کشور‌های مختلف است. طراحان لباس‌های فوتبالی 2021 نیز از این قاعده مستثنا نبوده و تحول شگرفی در طراحی کیت فوتبالی در فصل جدید به وجود آورده‌اند. شاید برای‌تان جالب باشد که داستان طراحی هر لباس فوتبالی را بدانید، پس در ادامه همراه ما باشید تا اطلاعات مفیدی دریافت کنید.

پوما “ساخته شده از فرهنگ و تمدن”

تا قبل از سال 2020 طراحی کیت‌های باشگاهی و ملی معمولا دارای طرح‌های ساده با ترکیب رنگ‌های متفاوتی بودند. برند پوما با شعار “ساخته شده از فرهنگ و تمدن” کیت‌های فوتبالی جذابی برای فصل 2021-2020 طراحی و تولید کرده است. در واقع به جرئت می‌توان گفت که این برند آغازگر طرح‌هاییه که در دل آن یک داستانی نهفته است.

لباس‌های تیم ملی ایتالیا و اتریش و لباس تیم‌های باشگاهی مانند دورتموند، آث میلان، منچسترسیتی، مارسی و اکثر تیم‌های ژاپنی همگی توسط برند پوما طراحی و تولید شده‌اند که به اختصار به هر کدام از آن‌ها می‌پردازیم.

لباس‌های تیم ملی ایتالیا

در سال 2020 تیم ملی ایتالیا، لباس سوم خود را رونمایی کرد. این پیراهن دارای رنگ زمینه‌ای سبزه که طرح پارچه آن الهام گرفته از معماری دوره رنسانس ایتالیاست. بعد از رونمایی، این کیت فوق‌العاده نظرات مثبت زیادی را دریافت کرد. هواداران به شدت مشتاق آن شدند تا هرچه سریعتر وارد بازارهای جهانی شده و آن را خریداری کنند.

از نظر کارشناسان سه سوت اسپرت، کیت سوم (سبز) ایتالیا توقع هواداران را نسبت به طراحی لباس‌های فوتبالی بالا برد و از آن پس، طرح‌های متفاوتی را از برند‌های مختلف مشاهده کردیم.

لباس فوتبالی 2021

نه تنها لباس سوم بلکه لباس اول (آبی) و دوم (سفید) ایتالیا نیز از معماری‌های دوره رنسانس الهام گرفتند و یک طرح ظریف، با رعایت تمامی جزئیات، بر روی لباس خودنمایی می‌کند.

لباس منچسترسیتی

داستانی که در دل لباس‌های منچسترسیتی نهفته است شاید جذاب‌تر از لباس‌های تیم ملی ایتالیا باشد. سه طرح متفاوت، الهام گرفته از فرهنگ و هنر، بر روی کیت اول و دوم و سوم سیتی نقش بسته است. لباس اول سیتی از موزایک‌های شهر منچستر الهام گرفته شده است. لباس دوم سیتی نیز الهام گرفته از معماری ساختمان‌های منطقه کسل فیلد (Castlefield) شهر منچستره. لباس سوم سیتی از هنر مردمان ایرانی گرفته شده و طرح بته جغه با ترکیب رنگ زرق و برق داری بر روی لباس کشیده شده است.

لباس فوتبالی 2021

توجه داشته باشید که تمامی طرح‌های که روی لباس این باشگاه مشاهده می‌کنید، تنها در قسمت جلویی پیراهنه و پشت آن  محل قرار گیری اسم و شماره است در نتیجه هیچ الگوی گرافیکی‌ای ندارد.

لباس آث میلان

سری لباس‌های آث میلان هم برگرفته از هنر و معماری شهر میلانه. لباس اول میلان از کفپوش‌های کلیسای دومو (به مریم مقدس تقدیم شده) الهام گرفته شده است. این مکان پس از کلیسای سن پیترو، دومین کلیسای بزرگ ایتالیاست و همچنین سومین کلیسای بزرگ جهان محسوب می‌شود. این طرح به صورت سراسری زمینه خطوط راه راه قرمز و مشکی شده و یک جلوه‌ای متفاوت را بعد از سال‌ها به لباس اول میلان داده است.

لباس فوتبالی 2021

معماری موزه فرهنگ MUDEC در شهر میلان به صورت مکعب‌های منحنی است. همین طرح را روی قسمت جلویی لباس دوم میلان مشاهده می‌‎کنید. در مقابل برای طراحی لباس سوم ازیکی از طرح‌های کلاسیک مد و پوشاک این شهر به نام Houndstooth استفاده کرده‌اند.

لباس دورتموند

پوما برای لباس فوتبالی 2021 باشگاه دورتموند از سه نمونه طرح متفاوت استفاده کرده که باز هم نشانه‌های فرهنگ و هنر و معماری در آن به چشم می‌خورد. لباس اول برگرفته از قطب‌نمای موجود در ایستگاه مترو Westfalenhalle است که برخی از هواداران به اشتباه آن را شبیه به صاعقه می‌بینند.

در بین این سه کیت، لباس دوم دورتموند به دلیل آنکه از نقاشی‌های دیواری (هنرهای خیابانی) الهام گرفته شده، در نتیجه چهره خاص‌تری به این پیراهن داده است. لباس سوم و چمپیونزلیگ دورتموند هر دو از ساختمان معروف “U” در دورتمونده که تحت عنوان برج یو محبوب شده است. می‌توان گفت طرح لباس ساده بوده ولی یک داستان مهمی در پشت آن نهفته است.

لباس فوتبالی 2021

لباس مارسی

تا به حال به این فکر کرده‌اید که از نمای یک شهر می‌توانید الگوی گرافیکی برای یک پیراهن طراحی کنید؟؟ داستان طراحی لباس فوتبالی باشگاه مارسی بنظر ما از خلاق‌ترین طرح‌هایی است که برند پوما زده است.

در سراسر اروپا برای نمای بیرونی ساختمان‌ها از طرح‌های معمار معروف به نام  Le Cobusier استفاده کرده‌اند. یکی از معروف‌ترین ساختمان‌هایی که در شهر مارسی، توسط همین فرد ساخته شده،  Unité d’habitatiاست. این ساختمان از چند ضلعی‌هایی تشکیل شده که می‌توانید روی لباس اول مارسی هم مشاهده کنید.

جالب‎‌ترین طرحی که در بین لباس‌های برند پوما برای فصل 2021 مشاهده کردیم، لباس دوم مارسی است. چراکه یک تصویر تمام عیار و تزئینی از شهر مارسی، همراه با چراغ‌های روشنی از برخی خانه‌ها را در خود جای داده است.

لباس فوتبالی 2021

گذشته از این دو مورد، لباس سوم مارسی داستان عمیق‌تری را در خود جای داده است؛ یک فسلفه عمیق در جهت ادای احترام به فرهنگ مستقل و قدیمی شهر مارسی است. در نگاه اول بر روی این کیت شما منحنی چرخشی همراه با دو رنگ آبی و روشن را مشاهده می‌کنید. پس داستان عمیق آن چیست؟ بعد از بررسی‌های دقیق متوجه شدیم که این طرح، در حقیقت  برگرفته از رقص هیپ هاپه. زمانی که فرد کف دست خود را بر روی زمین گذاشته و شروع به چرخیدن می‌کند. البته در این رابطه به صورت تخصصی تر طرح لباس سوم مارسی را بررسی کردیم که می‌توانید در سه سوت مگ مطالعه کنید.

عمق طراحی را از پوما بخواهید.

گذشته از لباس‌هایی که بررسی کردیم، لباس تیم‌های ژاپنی نیز در سایت سه سوت اسپرت موجوده که لباس تیم‌های باشگاهی چون اوساکا و کاوازاکی نیز توسط برند پوما طراحی و تولید شده‌اند که هر کدام الهام گرفته از فرهنگ و هنر و معماری شهرهای ژاپنی است که به زیبایی هرچه تمام‌تر بر روی لباس قرار گرفته‌اند.

با توجه به اینکه پشت هر لباس فوتبالی 2021 که برند پوما طراحی می‌کند یک داستان متفاوت وجود دارد، به نظر شما جالب‌ترین داستان کدام است؟

ما تمامی نظرات شما را بررسی می‌کنیم و در نقد‌های بعدی‌مان از آن‌ها استفاده می‌کنیم.

4 دیدگاه برای “پشت هر لباس فوتبالی 2021 یک داستانی وجود دارد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 − سه =