کالدرون ،مرد نیمه دوم

کالدرون

کالدرون ،مرد نیمه دوم!

بخش اعظمی از آموزش‌ها در دوره‌های مربی‌گری فوتبال، به قبل از مسابقه مربوط است. آنالیز حریف که به طور کامل در بخش مدرسه فوتبال: انواع آنالیز به طور کامل توضیح دادیم، تعیین تاکتیک‌ها، چینش بازیکن‌ها، برنامه‌های تمرینی و غیره و ذلک. اما همه ما این روزها نام کالدرون را زیاد شنیدیم. حواشی که این روزا گریبان گیر تیم پرسپولیس شده غیر قابل چشم پوشی است. اما واقعا کالدرون چه تاثیری روی این تیم پر طرفدار گذاشته؟

زمان طلایی یک مسابقه فوتبال کدام است؟

۱۵ دقیقه استراحت بین دو نیمه، جادویی‌ترین بخش یک مسابقه فوتبال است که کمتر به آن توجه می‌شود. یک سرمربی باهوش می‌داند در چه مسابقه‌ای هیجان تزریق کند یا به شاگردانش آرامش بدهد و در کدام مسابقه با دستورات تاکتیکی، تعویض بازیکن و یا با تغییر چینش بازیکن‌ها، نتیجه را به نفع تیمش برگرداند. یکی از بهترین این نمونه ها کاری است که کونته با تیم اینتر میلان داره انجام میده که روش کار این مربی بزرگ رو در قسمت هفتم مدرسه فوتبال به صورت تخصصی بررسی کردیم.

در صفحه ۱۳۲ کتاب «ایمان»، نوشته دیگو سیمئونه، اشاره می‌شود به تیمی که دیگو مارادونای افسانه‌ای را در اختیار دارد و در نیمه اول بازی چهار گل دریافت کرده است. بازیکنان مغموم و سرافکنده وارد رختکن شده‌اند و سکوت سنگینی حکم فرماست. یکی از بازیکنان با عبارت «یالا بچه‌ها، بریم»، بازیکنان را هیجان زده و پر از انگیزه می‌کند، اما کارلوس پیلاردو، سرمربی تیم، با عباراتی منفی شور و شوق را از تیمش می‌گیرد و در انتها با نتیجه ۵ بر ۱ بازنده به رختکن برمی‌گردند.

حرف های مربیان در زمان طلایی فوتبال چه تاثیری بر روی روند بازی دارد؟

در مسابقه تاریخی ایران و کره که با نتیجه ۲-۶ به سود ایران تمام شد، نیمه اول را ایران شکست خورده به رختکن رفت. در بین دو نیمه اما هیچ توصیه فنی‌ای نشد. مایلی‌کهن، برخلاف پیلاردو به تیم روحیه منفی نداد و با عبارت «آبرویمان را باید حفظ کنیم»، بازیکنان را به هیجان آورد. این هیجان، ۵ گل را در نیمه دوم به ایران هدیه داد. البته که قصد نداریم کارلوس پیلاردوی قهرمان جام‌جهانی را با محمد مایلی‌کهن مقایسه کنیم.

کتاب «فوتبال و فلسفه» اثر بسیار جذاب تد ریچاردز، بین دو نیمه را با عنوان «قوانین نانوشه» و از نیمه دوم بازی با عنوان «بازی زیبا» یاد می‌کند. احتمالا این دو عبارت، بهترین و زیباترین تعبیر برای این بخش از فوتبال است که در فرهنگ فوتبالی عام، از آن به «نیمه مربیان» یاد می‌شود. گابریل کالدرون سرمربی موفق پرسپولیسی‌ها را می‌توان استاد «قوانین نانوشته» دانست. این فصل، هواداران پرسپولیس با امید به استقبال تمام «بازی زیبا»های تیمشان رفته‌اند و اغلب ناامید هم نشده‌اند. پرسپولیس گابریل کالدرون، ۱۹ بازی در تمامی رقابت‌ها انجام داده که ۱۳بار نیمه‌های دوم را برده و البته ۳ مساوی و ۳ شکست هم در نیمه دوم داشته است.

با چنین آمار شگفت‌انگیزی، کالدرون را باید مرد نیمه‌ دوم نامید.

حالا نیمه دوم لیگ برتر ایران باقی مانده و باید ببینیم گابریل کالدرون مانند استراماچونی از ایران فرار می‌کند یا برمی‌گردد و مرد نیم‌فصل دوم هم می‌شود یا خیر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شش + یک =