جادوی مدیریت فوتبال در کالیاری

Cagliari

جادوی مدیریت

آبراموویچ، چلسی را متحول کرد و تیمی را که در ۱۰۰سال ابتدایی حیات خود، فقط یک قهرمانی لیگ داشت، به جایی رساند که از سال ۲۰۰۵ به بعد، ۵ قهرمانی دیگر را به دست آورده است؛ و حتی جام نقره‌ای لیگ قهرمانان اروپا را هم به کارنامه خود اضافه کرد. ناصر الخلیفی نیز مانند رومن آبراموویچ، پاریسی‌ها را با هزینه زیاد به یک قدرت بزرگ در اروپا تبدیل کرد. شیخ منصور هم با خرید منچسترسیتی در سال ۲۰۰۸ و با هزینه‌های سرسام‌آور، آبی‌های منچستر را به موقعیت ممتاز کنونی رساند. این تحولات بیش از آنکه نشان از قدرت مدیریتی داشته باشند، تحت تاثیر قدرت بی‌حد و اندازه پول هستند؛ به گونه‌ای که یوفا مجبور به وضع قانون فیرپلی مالی شد. اما کالیاری تحول بزرگی در مدیریت انجام داد.

اگر آبراموویچ یا خلیفی پول نداشتند، بازهم می‌توانستند باشگاه‌های مذکور را به اینجا برسانند؟

قطعا درست خرج کردن یک هنر است وگرنه مانند فاسونه و میرابلی که با صرف هزینه گزاف و بی‌نتیجه، میلان را به دردسر انداختند، آن‌ها نیز فقط پولشان را حرام کرده بودند، اما بدون پول هم بعید بود بتوانند تیم‌های خود را به جایگاه‌های کنونی برسانند.

حالا به این اسامی نگاه کنید: رابین اولسن، راجا نایگولان، ناهیتان ناندز، لوکا پلگرینی، جیووانی سیمئونه، مارکو روگ و فدریکو ماتیلو.

اولسن، دروازبان اول رم را قرضی، نایگولان، ستاره اینتر را قرضی و درحالی که بخشی از حقوق وی را هم اینترمیلان می‌پردازد، ناندز، بازیکن تیم ملی اروگوئه و بوکاجونیورز را با ۱۸ میلیون یورو، پلگرینی را از یوونتوس قرضی و… همه و همه را فقط با فروختن نیکولو بارلا به اینتر با مبلغ حدود ۴۵میلیون یورو به خدمت گرفته است.

جادوی مدیریت فوتبال در کالیاری چگونه انجام می شود؟

مدیریت صحیح مارچلو کارلی، مدیر ورزشی کالیاری باعث شد تا تیم معمولی کالیاری، با صرف کمترین هزینه، تیمی را روانه لیگ کند، که درحال حاضر برای سهمیه لیگ قهرمانان و یا لیگ اروپا می‌جنگد. درواقع بیراه نیست اگر بگوییم کالیاری بهترین تیم اروپا در نقل و انتقالات بوده است.

درواقع کارلی با کمک سرمربی کالیاری، یعنی رولاندو ماران به شناسایی نقاط ضعف تیم پانزدهم جدولی کالیاری پرداختند و مناسب با وضع تیم و برنامه‌های تاکتیکی مربی، به خرید بازیکن پرداختند. مدیریت صحیح بودجه و استفاده از فرصت‌های طلایی مانند اتفاقی که برای نایگولان در اینتر افتاد، کالیاری را وارد یک برهه حساس در تاریخ خود کرد. همانطور که در مقاله نراتزوری جدید اروپا توضیح دادیم، تیم آتالانتا نیز یک تیم ضعیف بود که با استراتژی جدید سرمربی این تیم به یک باشگاه قوی تبدیل شد.

Cagliari

سهمیه لیگ قهرمانان اروپا چه تاثیری بر روند مدیریتی کالیاری دارد؟

اگر کالیاری بتواند سهمیه لیگ قهرمانان اروپا را کسب کند، با درآمد مناسبی که از این مسابقات به دست می‌آورد، هم می‌تواند قرارداد بازیکنان قرضی خود را دائمی کند و هم ستاره‌های آینده‌‌دار یا بازیکنان بزرگ دیگری را به خدمت بگیرد. ضمن آنکه فرصت رسیدن به موقعیتی که ناپولی به آن رسیده است هم فراهم می‌شود.
درواقع اتفاقی که برای کالیاری افتاد شگفت‌انگیز است. یعنی باشگاهی با درآمد کم، در صورت کسب سهمیه لیگ قهرمانان و درآمد حاصل از آن، این قدرت را پیدا می‌کند که هرفصل برای جایگاه جدیدش بجنگد، مارکتینگ قوی داشته باشد، نام باشگاهش را برند کند، ستاره‌های جوانش را با قیمت‌های عالی‌ای به فروش برساند و تاریخش را به دو بخش تقسیم کند؛ قبل از فصل ۲۰-۲۰۱۹ و بعد از آن.

نتیجه گیری

درواقع ماسیمو کلینو، مدیرعامل کالیاری و تیم مدیریتی‌اش، درحال انجام ماموریتی هستند که رومن آبراموویچ، ناصرالخلیفی و شیخ منصور با پول‌های فراوان و بدون سدی به نام فیرپلی مالی انجام دادند. اگر کالیاری در پایان فصل موفق شود، احتمالا دیگر تیم‌های اروپایی هم به معجزه‌ای که در بخش مدیریتی باشگاه کالیاری رخ داده، توجه کنند و یکی از مهیج‌ترین بخش نقل و انتقالات اروپا در سال‌های بعد، استخدام مدیران موفق تیم‌های مختلف باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × 5 =