10 ستاره یک دهه آینده دنیای فوتبال چه کسانی هستند؟

10 ستاره فوتبال

10 ستاره فوتبال

 بازیکنان با استعداد بسیاری در فاصله سال‌های۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰ با عملکرد باثبات و درخشان خود در دنیای فوتبال ظهور کردند. حقیقتا این سال‌ها یک دهه فوق العاده برای دنیای فوتبال بود که ما را با بازیکنان خاص بسیاری آشنا کرد که در سال‌های آینده نیز درباره آنها صحبت خواهیم کرد. درواقع تعداد این بازیکنان به قدری زیاد است که نمی‌توان از تک تکشان نام برد. ما خوش شانس بودیم که شاهد قدرت و زیبایی فوتبال لیونل مسی و کریستیانو رونالدو بودیم که حتی در دهه جدید نیز به ثبت رکوردها ادامه داده‌اند. به جز این دو ستاره بازیکنانی چون رابرت لواندوفسکی، لوییس سوارز، سرجیو آگوئرو، تیاگو سیلوا، آندرس اینیستا و بسیار اسطوره‌های دیگر بهترین لحظات خود را در دهه‌ای که گذشته به نمایش گذاشتند.

برای هواداران فوتبال جای خوشحالی است که تعدادی از بازیکنان جوان و با استعداد نیز در حال حاضر آماده هستند که توجه همه را در دهه پیش رو به خود جلب کنند. دوران هیجان انگیزی پیش روی ماست و تماشای این که چه کسانی به عنوان بهترین بازیکن جهان جانشین رونالدو و مسی خواهند شد، بسیار جالب است. حرفه‌ای گری و کیفیتی که این بازیکنان جوان در چنین سنی از خود نشان داده‌اند نیز بسیار کمیاب است. وینیسیوس جونیور، فیل فودن، فران تورس، ادواردو کاماوینگا و بسیاری از بازیکنان آتیه دار دیگر از این فهرست بیرون مانده‌اند و این نشان می‌دهد که چه نبوغی را در سال‌های پیش رو شاهد خواهیم بود.

نیازی به گفتن نیست که انتخاب تنها 10 بازیکن از استعدادهای جوان کار بسیار دشواری است. اما یک چیز کاملا مشخص است و آن این است که در یک دهه پیش رو شاهد استعدادهای بسیار درخشانی خواهیم بود!

۱۰- ماتیس دلیخت / 20 ساله، هلند، یوونتوس

ماتیس دلیخت، جوان‌ترین کاپیتانی که در مرحله حذفی لیگ قهرمانان به میدان رفته، سه سال از فرنکی دی یونگ، هم تیمی سابق خود در آژاکس، کوچکتر است و در این رده بندی قرار دارد. با این که این مدافع بلند قامت بدون شک استعداد خاصی دارد و ذهن نخبه و توانایی رهبری او در چنین سنی توجه بسیاری را جلب کرده اما در روزهای ابتدایی حضورش در یوونتوس با مشکلات بسیاری روبرو شد. با این حال این موضوع خدشه‌ای در ایمان بانوی پیر به بازیکنش ایجاد نکرد چرا که مسئولان این تیم باور داشتند که با گذشت زمان او همان نمایشی که انتظار می‌رود را نشان خواهد داد.

او به دسته‌ای خاص از مدافعان تعلق دارد که بیشتر سعی می‌کنند با یک تکل لحظه آخری مانع از ایجاد یک موقعیت گل برابر دروازه تیم خودی شوند تا این که در محوطه جریمه حریف به دنبال گلزنی با ضربات سر باشند. با این حال او در هر دو زمینه عملکرد خوبی دارد و این یک جنبه با ارزش دیگر از بازی او به شمار می‌رود.

10 ستاره فوتبال

۹- ساندرو تونالی / 20 ساله، ایتالیا، برشا

ساندرو تونالی هنوز در یک بازی بزرگ ندرخشیده اما وقتی در باشگاهی مانند برشا بازی می‌کند که در انتهای جدول در حال دست و پا زدن است، چنین انتظاراتی نیز نمی‌توان داشت. تونالی بدون هیچ حمایت درخوری با پاس‌های بلند و دقیق و همچنین توانایی در دست گرفتن نبض بازی، تماشاگران را تحت تاثیر قرار داده است. او تنها در ۲۰ سالگی چنان پختگی در بازی خود نشان داده که به بازیکنانی چون آندره‌آ پیرلو تشبیه می‌شود.

این بازیکن که می‌تواند از عمق خط میانی بازیسازی کند، در کارهای دفاعی نیز بسیار درخشان است. او تمام طول زمین را می‌دود تا بتواند به هر شکل ممکن به هم تیمی‌های خود کمک کند. او به خوبی می‌تواند از پاهای خود برای جلوگیری از حمله استفاده کند و به همین اندازه در استفاده کردن از آنها برای شروع یک حمله نیز تواناست. تونالی یک استعداد خاص است و اولین بازی خود برای تیم ملی ایتالیا را نیز انجام داده و آماده است که به یکی از بازیکنان ثابت خط میانی این تیم در سال‌های پیش رو تبدیل شود. انتظار می‌رود که این بازیکن به زودی به یکی از باشگاه‌های بزرگ اروپایی بپیوندد.

10 ستاره فوتبال

۸- آلفونسو دیویس / 19 ساله، کانادا، بایرن مونیخ

این که یک بازیکن کانادایی به یکی از بزرگترین استعدادهای دنیای فوتبال تبدیل شود امری عادی نیست. اما آلفونسو دیویس یک بازیکن عادی نیست. وقتی او یک سال و نیم قبل از ونکوور وایتکپز به بایرن مونیخ پیوست، پیش بینی آینده این وینگر چپ سرعتی کار آسانی نبود. به نظر نمی‌رسید که فرصت زیادی برای بازی در این تیم آلمانی به او برسد. همانطور که حدس زده می‌شد، او در فصل ۱۹– ۲۰۱۸ تنها ۷۴ دقیقه به میدان رفت. با این حال به دلیل مصدومیت برخی بازیکنان، او فرصت حضور در پست دفاع چپ را پیدا کرد. دیویس جوان از این فرصت به خوبی هرچه تمامتر استفاده کرد.

او پست دفاع چپ را از آن خود کرد و خودش را نه تنها به عنوان یکی از بهترین بازیکنان لیگ، بلکه به عنوان یکی از بهترین بازیکنان دنیا در این پست معرفی کرد. سرعت بالای دیویس به او این اجازه را می‌دهد که در حملات شرکت کند و می‌داند که هر ضد حمله احتمالی نیز دفع خواهد شد. او یک مثال عالی از مدافعین کناری مدرن است که در کار با توپ عالی هستند، در حمله خوب عمل می‌کنند و فیزیک بدنی قابل توجهی نیز دارند.

۷- آنسو فاتی / 17 ساله، اسپانیا، بارسلونا

برای یک بازیکن عادی ممکن نیست که در سن 17 سالگی وارد ترکیب اول بارسلونا شود و مشخصا آنسو فاتی یک بازیکن عادی نیست. او توانایی دریبل زنی فوق العاده خود در سرعت بالا را با شم گلزنی ترکیب کرده تا مانند دیگر وینگرهای شناخته شده دنیای فوتبال باشد. با این حال این واقعیت که او این کارها را در یکی از سطح بالاترین باشگاه‌های فوتبال و در کنار و مقابل بزرگترین بازیکنان دنیا در سن 17 سالگی انجام می‌دهد، باورکردنی نیست. این که او در 10 سال آینده و زمانی که به پختگی برسد چقدر خوب خواهد بود باعث شگفتی بسیاری می‌شود.

فاتی وقتی تیم زیر 19 سال بارسلونا به نینمه نهایی جام جوانان یوفا در فصل 19 – 2018 رسید، نام خود را بر سر زبان‌ها انداخت و در همان بازی دو گل برابر چلسی به ثمر رساند. با این که بارسا برنده بازی نشده و به فینال نرسید اما این بازیکن کیفیت کافی برای حضور در تیم اول فصل بعد را نشان داد. او از آن زمان با استعداد ذاتی خود بارها تماشاگران را متحیر کرده و گاهی حتی باعث شده که فراموش کنیم مسی و گریزمان نیز در کنارش در زمین حضور دارند.

10 ستاره فوتبال

۶- جانلوییجی دوناروما / 21 ساله، ایتالیا، میلان

حالا 5 فصل متوالی است که دوناروما دروازه بان اول میلان است. با این حال او تنها 21 سال سن دارد. باور این موضوع به خودی خود کار دشواری است. با توجه به تعداد بازی‌های خوبی که او به نمایش گذاشته، شاید بتواند رکورد حضور در میدان را در صورت پیوستن به تیمی بیرون از ایتالیا بشکند. متاسفانه او زمانی به میلان پیوست که این تیم دور از دوران درخشان خود در لیگ قهرمانان بود.

با این حال جانشین بر حق بوفون تمام تلاش خود را می‌کند که میلان در بهترین رده ممکن لیگ را به پایان برساند. به راحتی می‌توان پیش بینی کرد که میلان در غیاب او چه شرایطی خواهد داشت. دوناروما تا به حال 70 کلین شیت برای تیمش داشته و در آستانه انجام 200 بازی است. واکنش‌های او بسیار خاص است و با بهترین دروازه بانان جهان برابر می‌کند. او همچنین در تلاش است که سایر ابعاد بازی خود را مانند مهار توپ و جایگیری بهبود ببخشد.

۵- ترنت الکساندر آرنولد / 21 ساله، انگلیس، لیورپول

برخورد با بازیکنان با توانایی تکنیکی دیوانه وار مانند ترنت الکساندر آرنولد کار آسانی نیست. تعداد مدافعین راستی که در تاریخ فوتبال چنین شم گلزنی مانند بازیکن تیم ملی انگلیس داشته باشند، زیاد نیست. پس‌های بلند و تعویض منطقه بازی او در حال حاضر در جهان جز بهترین‌هاست. آرنولد در لیگ برتر فصل جاری تا به حال 12 پاس گل داده و تنها کوین دی بروین بالاتر از او قرار دارد. ثبت چنین رکوردهای حیرت آوری در حالی که پست او دفاعی است، کاری فوق العاده است و چیزی است که لیگ برتر پیش از این شاهدش نبوده است.

توانایی دفاعی محدود او تنها انتقادی است که گاهی علیه این بازیکن مطرح می‌شود. با توجه به همین موضوع گاهی این ایده مطرح می‌شود که شاید آرنولد در آینده به خط میانی منتقل شود. او در پستی هجومی‌تر و با عدم نگرانی درباره پوشش خط دفاع می‌تواند حتی خطرناک‌تر از حالت فعلی نیز باشد و این تهدیدی جدی برای تیم‌های رقیب خواهد بود.

10 ستاره فوتبال

۴- ارلینگ هالند / 19 ساله، نروژ، بورسیا دورتموند

هرکس با نگاه به بازی هالند متوجه خواهد شد که چرا او با زلاتان ابراهیموویچ مقایسه شده و دلیل این موضوع تنها این که هر دو آنها اهل کشورهای اسکاندیناوی هستند، نیست. هالند قدی بسیار بلند دارد و همین موضوع برای ترساندن مدافعان کافی است. با این حال او نیز مانند زلاتان، توانایی تکنیکی بی نظیر خود را با این قدرت فیزیکی ترکیب می‌کند. علاوه بر این، سرعت او برای بازیکنی با این هیبت بسیار بیشتر از حد انتظار است.

او یک تمام کننده بالفطره است که به خوبی می‌داند توپ را به کجای تور بدوزد و به خوبی با سایرین نیز همکاری می‌کند. هالند هنوز نوجوان است و تا به حال نیز تعداد گل‌هایی که به ثمر رسانده از تعداد بازی‌هایش بیشتر است. این بازیکن فراز و نشیب خاصی ندارد و نیاز دارد در مواردی که خوب است، بهتر شود. ما به یک گلزن افسانه‌ای نگاه می‌کنیم. حضور او در یک نقل و انتقال بزرگ اروپایی در آینده‌ای نزدیک دور از انتظار نیست.

10 ستاره فوتبال

۳- کای هاوارتز / 21 ساله، آلمان، بایرلورکوزن

کای هاوارتز به تازگی تولد 21 سالگی خود را جشن گرفته و احتمال می‌رود یکی از گرانقیمت‌ترین انتقالات فصل آینده دنیای فوتبال باشد. تقریبا تمام باشگاه‌ها خواهان جذب او هستند و این موضوعی قابل درک است. اگر هالند یک بازیکن کاملا فیزیکی است،  اجازه بدهید از هاوارتز بگوییم. این بازیکن جوان کمی کوتاهتر از هالند است و با این که بسیار لاغر به نظر می‌رسد اما به هیچ وجه ضعیف نیست. گرفتن توپ از او به هیچ وجه کار آسانی نیست. او ظرافت بازی بازیکنی چون مسوت اوزیل را دارد اما شم گلزنی بسیار قوی‌تری نیز در اختیار اوست.

هاوارتز دید فوق العاده‌ای دارد و می‌تواند کارهای بی نظیری با پاهای خود انجام دهد. با این که گفته می‌شود او چپ پاست اما پای راستش نیز به همان اندازه قوی است. تنها زمانی که فکر می‌کنید او یک هافبک هجومی کامل است، وارد محوطه جریمه می‌شود و با استفاده درست از قد خود، یک ضربه سر به سمت دروازه حریف می‌ز ند. هیچ هافبک هجومی کامل‌تر از هاوارتز نخواهد بود.

۲- جیدون سانچو / 20 ساله، انگلیس، بایرن مونیخ

انگلیس با حضور بازیکنانی چون فودن، مونت، الکساندر آرنولد، ون بیساکا، آبراهام، هادسون اودوی، جیمز، گرین وود، چیلول و بسیاری دیگر، یک نسل طلایی در اختیار دارد. اما بدون شک در صدر این فهرست جیدون سانچو ایستاده است. سانچو رکوردهایی را در دو بال به ثبت رسانده که پیش از این هرگز از یک بازیکن 20 ساله دیده نشده است. او این فصل در 30 بازی بوندس لیگا 17 گل و 17 پاس گل در کارنامه خود برجای گذاشته که یک آمار فوق العاده است. او در حال حاضر یکی از بهترین مهاجمان دنیاست و هر فصل می‌تواند در هر دو زمینه پاس گل و گلزنی برای تیم خود بدرخشد.

او به شکلی باورنکردنی سریع است و در حمل توپ عالی است و می‌تواند به خوبی هم تیمی خود را پیدا کند و به همان اندازه نیز می‌تواند خودش به خط دفاع حریف زده و توپ را در گوشه دروازه جای دهد. کاری در خط حمله نیست که او قادر به انجامش نباشد. اگر سانچو به همین شکل به پیشرفت خود ادامه دهد، در سال‌های پیش رو آماری خواهیم دید که پیش از این هرگز ندیده‌ایم.

10 ستاره فوتبال

۱- کیلیان امباپه / 21 ساله، فرانسه، پاری سن ژرمن

او در 19 سالگی قهرمان جام جهانی شد. او در طول دوران حرفه‌ای خود هر سال قهرمان لیگ شده است. او جایزه بهترین بازیکن جوان جام جهانی را از آن خود کرد. این لیست ادامه دارد… البته علاوه بر این، به بررسی احتمالی انتقال 20 ستاره فوتبالی نیز به طور کامل پرداختیم.

اگر نگاهی به تعداد افتخارات کسب شده توسط امباپه در طول دوران کوتاه بازی او بیاندازید، فکر می‌کنید که به رزومه یک اسطوره نگاه کرده‌اید. امباپه در 21 سالگی به افتخاراتی دست پیدا کرده که بسیاری از بازیکنان با خوشحالی با این افتخارات بازنشسته می‌شوند. پیش از ظهور امباپه تصور این که کسی بتواند رکوردهای مسی و رونالدو را تکرار کند، دشوار بود اما حالا به نظر می‌رسد که جانشین شایسته‌ای برای تخت پادشاهی فوتبال پدید آمده است. امباپه تنها در 120 بازی برای پی اس جی 90 گل و 49 پاس گل به ثبت رسانده که به بازی‌های کامپیوتری بیشتر از دنیای واقعی شباهت دارد.

او ترکیبی عالی از کیفت‌های متفاوت مانند سرعت بالا، تمام کنندگی باورنکردنی، پاس دهی فوق العاده، دریبل زنی حیرت انگیز و قدرت فیزیکی است. ما احتمالا به یکی از بهترین بازیکنان تاریخ فوتبال نگاه می‌کنیم. صادقانه برای امباپه غیرممکن به نظر می‌رسد که به بازیکنی که از او انتظار می‌رود، تبدیل نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × یک =